Part of Figures of Fascism and Antifascist Solidarities
Full programSarah Schulman
The Fantasy and Necessity of Solidarity
Wat vraagt solidariteit tussen personen die niet dezelfde rechten hebben?
Wat houdt solidariteit in wanneer men zelf betrokken is als dader of als passieve medeplichtige? Hoe leren omstanders de risico’s te delen van degenen aan wiens zijde zij staan?
En wat wordt er mogelijk wanneer solidariteit radicale politiek omarmt, maar evengoed onvolmaakte manieren om zich in de strijd te mengen?
In haar meest recente boek The Fantasy and Necessity of Solidarity onderzoekt schrijfster en queer-activiste Sarah Schulman solidariteit aan de hand van haar jarenlange ervaring met politieke organisatie in verschillende bewegingen, waaronder de solidariteitsbeweging met Palestina een centrale en bepalende rol speelt in ons politieke tijdperk.
Aan de hand van verhalen, documenten en ‘lessen in moed’ uit haar eigen reis en die van anderen in de strijd voor abortusrechten in het post-Franco Spanje, het aids-activisme in New York in de jaren negentig, het voortdurende protest tegen de genocide van het Palestijnse volk door Israël, en de uitdagingen van het queer vrouwelijke kunstenaar zijn in door mannen gedomineerde culturele sectoren, bespreekt Sarah zowel de principes als de valkuilen van het rommelige werk van solidariteit.
Omdat solidariteit een ‘dialogische relatie van luisteren’ impliceert, nodigt ze het publiek uit tot een actief gesprek (in dialoog met Bojana Cvejić) in plaats van ons als een passief publiek aan te spreken. Haar boekThe Fantasy and Necessity of Solidarity zal te verkrijgen zijn via de boekenstand van rile*books.
• Sarah Schulman is een Amerikaanse romanschrijfster, toneelschrijfster en aids-historica die bekendstaat om haar inzet voor LGBTQ+-rechten en haar activisme op het gebied van sociale rechtvaardigheid. Ze heeft voor veel van haar fictiewerken prijzen gewonnen. Naast haar 12 romans, die in 8 talen zijn vertaald, hebben haar non-fictieboeken The Gentrification of the Mind (2012), Conflict Is Not Abuse (2016) en The Fantasy and Necessity of Solidarity (2025) veel aandacht gekregen in het grassroots-activisme. Als actief lid van ACT UP heeft ze een belangrijke bijdrage geleverd aan de documentatie ervan via het ACT UP Oral History Project, het boek Let the Record Show: A Political History of ACT UP New York, 1987–1993, en de film United in Anger: A History of ACT UP (2012, geregisseerd in samenwerking met Jim Hubbard).
Tickets
Good to know
Je kan ook een festivalpas kopen aan 25 euro. Deze pas geeft je toegang tot alle evenementen van de studiedagen.